Zespół abstynencyjny tzw. kac

Jest to zespół objawów pojawiający się po zaprzestaniu spożywania alkoholu objawiający się zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, złym samopoczuciem aż do poważnych objawów mogących zagrażać życiu tzw. delirium tremens, napadów drgawkowych/padaczkowych. 

 

Alkohol wpływa uspokajająco na mózg, co widać u osób będących pod wpływem alkoholu- zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bełkotliwa mowa. Człowiek czuje się rozluźniony i w błogim nastroju, a w jego głowie nie pojawiają się myśli takie, jak leczenie z alkoholizmu. Komórki nerwowe bardzo szybko przyzwyczają się do takiego stanu, dlatego tak trudne jest leczenie alkoholików. W momencie spadku stężenia alkoholu we krwi następuje reakcja „z odbicia”: drżenie mięśniowe, niepokój, rozdrażnienie, zaburzenia snu itp. U osób pijących kilka dni może dojść do napadu drgawkowego/padaczki będącego wynikiem nagłych wyładowań elektrycznych w korze mózgowej. Znajdziesz na pewno niejedną taką informację przeszukując przymusowe leczenie alkoholika forum, czy grupy dyskusyjne. Szacuje się, że powikłany zespół abstynencyjny występuje u 1 pacjenta na 50. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu epizody pojawiają się znacznie częściej u osób które już je miały w przeszłości. Alkoholik leczenie mimo to powinien rozpocząć, jak najwcześniej. Mimo to, nie jest prosto odpowiedzieć na pytanie, jak skierować alkoholika na przymusowe leczenie. 

 

Drgawki alkoholowe są mimowolnym skurczami mięśni ciała. Może towarzyszyć mu utrata kontaktu z otoczeniem, oddanie moczu i stolca. Niebezpieczeństwo dla pacjenta stanowi zachłyśniecie się treścią pokarmową lub upadek na podłogę i urazy czaszkowo-mózgowe. Pacjent po napadzie może mieć ograniczoną świadomość i utrudniony kontakt. Z tego powodu musi być stworzony wniosek o przymusowe leczenie alkoholika. Trzeba, jednak pamiętać, że najważniejsza jest wolna wola pacjenta. Zamiast, więc zastanawiać się, jak załatwić przymusowe leczenie alkoholik a powinno się przede wszystkim przekonać go do terapii. 

 

Szczególnie niebezpieczną jednostką chorobową jest majaczenie alkoholowe, która jest odmianą alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Występuje on w ok 10% przypadków osób uzależnionych. Niezależnie, czy jest to pacjent otrzymujący przymusowe leczenie alkoholowe, czy nie jest to leczenie przymusowe alkoholika i przebiega zgodnie z jego wolną wolą. Alkoholowy zespół abstynencyjny prowadzi do ciężkich zaburzeń psychicznych i somatycznych. Wystąpienie tych jednostek chorobowych jest jednoznacznym dowodem na to, że przyjęty przez pacjenta model picia alkoholu jest niebezpieczny. Przymusowe leczenie odwykowe alkoholika nie będzie, jednak skuteczne, jeśli nie pojawi się przyzwolenie ze strony pacjenta. 

 

Początkowo pacjenci podają koszmary senne oraz bezsenność. Z czasem rozwija się lęk i niepokój. Drżenie całego ciała dopełnia obrazu zaczynającego się rozwijać majaczenia alkoholowego. 

 

Alkohol działa odwadniająco na organizm. Nieważne ile alkoholu wypije pacjent- zawsze organizm straci więcej wody niż została ona dostarczona z alkoholem. Mimo to, leczenie przymusowe to nie rozwiązanie. Nawet, kiedy dochodzą zaburzenia rytmu serca czy pracy mózgu - pierwsze objawy odelektrolitowania organizmu ważna jest wolna wola pacjenta. Odelektrolitowanie organizmu jest także niezbędne do prawidłowej pracy każdej komórki ciała. Przeszukując temat, którym jest leczenie alkoholizmu forum, czy grupa dyskusyjna nie dostarczą tyle prawdziwych informacji, ile jest to konieczne. Leczenie stacjonarne jest coraz bardziej konieczne, kiedy rosnące ciśnienie krwi i przyspieszona akcja serca staje się coraz większym stanem zagrożenia zdrowia. 

 

Leczenie odwykowe stacjonarne może zmniejszyć zagrożenie życia pacjenta, ponieważ skutkuje zwalczeniem śmiertelnych powikłań w postaci zawału mięśnia sercowego, czy udaru mózgu. Z czasem dołączają się urojenia wzrokowe, słuchowe czy percepcyjne. Pacjent mówi o rzeczach, które nie mają miejsca np. diabeł wychodzący z komina lub myszki biegające po ścianach. Coraz częściej bliskie osoby zaczynają się zastanawiać, jak wysłać na przymusowe leczenie alkoholika. Szczególnie wtedy, kiedy pacjent twierdzi, że widzi zmarłe osoby. Alkoholizm leczenie przymusowe wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Nawet, kiedy z czasem jego poczucie bezpieczeństwa jest znacznie obniżone. Natomiast początkowo kierowany przez alkoholizm w rodzinie na przymusowe leczenie pacjent czuje się zagrożony. Pacjent nie rozumie co się dzieje, nie potrafi określić czasu ani miejsca w którym się znajduje. Leczenie alkoholizmu jest wymagane, gdy pacjent zaczyna reagować impulsywnie. Szczególnie, kiedy wykonuje niebezpieczne czynności, jego zachowanie zaczyna być agresywne a zachowania irracjonalne. Pacjent może wyrządzić sobie krzywdę np. skacząc przez okno- ratując się od tylko sobie znanego niebezpieczeństwa lub robiąc krzywdę innym. W takiej sytuacji należy wezwać, jak najszybciej pomocy medycznej. Pertraktacje z chorym, próby racjonalnego przekazania faktów z reguły nie odnoszą skutku. Leczenie alkoholików to ciągła walka , której towarzyszą nawracające doznania i omamy będą tylko pogłębiały stan chorego. Szczególnie wtedy, gdy nie towarzyszy mu w walce z nałogiem specjalista. 

 

Warunkiem ustąpienia powyższych objawów jest abstynencja. Zaburzenia wycofują się. Chory zaczyna realnie myśleć i odczuwać. Zamiast, więc zastanawiać się, jak skierować alkoholika na leczenie postaw na całkowite odstawienie napojów alkoholowych,które przynosi pacjentom ulge.