Leczenie alkoholizmu Lublin - Kiedy leczenie jest konieczne ?

Choroba alkoholowa nazywana jest „chorobą zaprzeczeń”. Bardzo popularnym jest fakt, kiedy osoba uzależniona spożywa alkohol w ilościach coraz większych. Nikt by się nie spodziewał, ale tak właśnie zaczyna się dość często pierwszy objaw zapotrzebowania na leczenie alkoholizmu. Lublin, Warszawa, czy inne miasto lub nawet wieś. Nie można uchwycić momentu, w którym picie staje się ryzykowne. Osoba ta wyszukuje coraz to nowych sytuacji żeby spożywać alkohol. Od popularnych imprez typu: imieniny, urodziny, święta dołączają się „zwykłe” dni, niezrozumienie w pracy, kupno samochodu lub po prostu potrzeba tzw. ”wyluzowania się” po ciężkim dniu pracy lub stwierdzenie, że najlepszą okazja jest brak okazji. Ilość wypijanego alkoholu staje się coraz większa. Czas jego konsumpcji coraz dłuższy. Pacjent zaczyna wpadać w tzw. ”ciągi alkoholowe”, których nie jest w stanie sam przerwać.

 

Zaczynają się pojawiać nowe problemy i nasilać te dobrze znane. Nowe okazje same wydają się wymuszać na pacjencie wypicie alkoholu. Ciągi alkoholowe stają się coraz dłuższe i zaczynają determinować życie człowieka. Zaczyna on tracić kontrole nad sobą i swoim zachowaniem. Rodzina, praca, hobby zaczyna schodzić na drugi plan. Nikt nie przeczuwa, że to już najwyższa pora na leczenie alkoholizmu. W Lublinie, czy w Warszawie; w mieście, czy na wsi jedynym priorytetem dla takiego człowieka jest tylko i wyłącznie alkohol. Towarzysz pijącego przez wiele dni, tygodni a nawet i miesięcy. Niepokojącymi objawami z pewnością jest pożywanie napojów alkoholowych w samotności w ukryciu przed światem, spożywanie w większej ilości niż było to zamierzone. Z tego powodu dość często wymagane jest przymusowe leczenie alkoholika . Reagowanie agresją na uwagi dotyczące problemu są na porządku dziennym i to jest główna przyczyna tego, że alkoholizm leczenie rozpoczyna się długo po tym, jak zwraca mu uwagę grono przyjaciół, czy rodzina. Dzieje się tak, ponieważ informacje i wiedza pacjenta na temat szkodliwości swojego nałogu nie wywierają na nim większego znaczenia. Po pewnym czasie przychodzenie do pracy pod wpływem lub prowadzenie samochodu staje się normą.

 

Leczenie alkoholika jest coraz bardziej potrzebne, ponieważ piętrzące się problemy rodzinne, zaległości w pracy, konflikty z otoczeniem zaczynają przytłaczać chorego swoją ilością. Ponadto w związku z tym osoba skierowana na przymusowe leczenie sięga po alkohol, żeby poczuć „ulgę” choćby na chwilę. Rozpoczęcie takiej „ulgi” często jest pierwszym dniem wielkotygodniowego ciągu alkoholowego. Przymusowe leczenie alkoholizmu może nie przynieść od razu skutku, dlatego w takiej sytuacji niezbędna jest psychoterapia. Dostępne też są skuteczne środki farmakologiczne – jako uzupełnienie psychoterapii np. Disulfiram. Stworzony jest on do wspomagania pacjentów w walce z chorobą alkoholową- tzw. terapia awersyjna. Skierowany na nie przymusowe leczenie odwykowe pacjent uzależniony od alkoholu powinien zachować całkowitą abstynencję.