Wpływ alkoholu na wchłanianie przez organizm substancji odżywczych i składników pokarmowych

Rozważając wpływ alkoholu na wchłanianie przez organizm substancji odżywczych i składników pokarmowych, należy podkreślić, iż spożywane napoje wyskokowe upośledzają proces trawienny w organizmie. Odżywianie służy dwóm celom - dostarczaniu energii i cennych składników – witamin,  mikro i makroelementów. Alkoholicy często spożywają ubogokaloryczny lub wysoce przetworzony pokarm, dlatego ograniczają w ten sposób dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do komórek swojego ciała. Ponadto, napoje wyskokowe zaburzają cały proces odżywiania - wpływają na trawienie, gromadzenie, przetwarzanie oraz wydalanie składników odżywczych. Po spożyciu żywność musi zostać strawiona. Proces ten rozpoczyna się w już jamie ustnej, potem w żołądku i jelitach, jak również w trzustce. Składniki odżywcze z trawionego pokarmu są wchłaniane z jelit do krwi i przenoszone do wątroby. Narząd ten gromadzi składniki odżywcze do natychmiastowego użycia lub magazynuje je na  przyszłość. Alkohol hamuje rozkład substancji odżywczych poprzez zmniejszenie wydzielania enzymów trawiennych w trzustce. Ponadto, substancje wyskokowe upośledzają wchłanianie składników odżywczych, uszkadzając wyściółkę żołądka oraz jelit i uniemożliwiając dalszy transport niektórych składników odżywczych do krwi. Bywa, iż niedobory składników odżywczych u alkoholików mogą prowadzić do dalszych problemów z wchłanianiem pokarmu. Niedobór kwasu foliowego powoduje mutację  komórek wyściółki jelita cienkiego, co z kolei utrudnia wchłanianie wody i składników odżywczych, w tym glukozy, sodu i zapasu kwasu foliowego.

 

WPŁYW ALKOHOLU NA WCHŁANIANIE PRZEZ ORGANIZM SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH I SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH – ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA ORGANIZMU U OSÓB NAŁOGOWO PIJĄCYCH ALKOHOL

 


Nałóg alkoholowy ma również wpływ na wytwarzanie paliwa energetycznego w organizmie. Niektórzy alkoholicy spożywają tylko 50 % swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Stąd też, u wielu osób, nadużywających substancji wysokoprocentowych, pojawia się drastyczny spadek masy ciała. Alkohol zaburza mechanizmy, z pomocą których, organizm reguluje poziom glukozy we krwi. U wielu alkoholików zmniejszony poziom cukru we krwi może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Hipoglikemia może wystąpić, w przypadku, gdy osoba niedożywiona spożywa nałogowo alkohol. Gdy zabraknie w organizmie pożywienia, dostarczającego energię, przechowywany we krwi cukier staje się jedynym paliwem energetycznym. Proces metabolizowania alkoholu hamuje tworzenie się glukozy z innych związków, takich jak np. aminokwasy. W rezultacie spożywane w nadmiarze napoje wyskokowe powodują całkowite wyjałowienie organizmu z rezerw glukozy. Upośledza to pracę mózgu, serca i wielu innych narządów wewnętrznych. Badania dowodzą, że nałogowo spożywany alkohol powoduje upośledzone trawienie białek do aminokwasów, zaburzoną obróbkę aminokwasów przez jelito cienkie i wątrobę, upośledzoną syntezę białek z aminokwasów i zaburzone wydzielanie białka przez wątrobę. Długotrwałe spożywanie napojów wysokoprocentowych  wiąże się z ciężkimi niedoborami wielu witamin. Alkohol szczególnie upośledza wchłanianie witamin A, E i D, Organizm osoby pijącej alkohol w nadmiarze nie przyswaja także witaminy B, C i K. Analogicznie wygląda dotycząca minerałów. We krwi osób nałogowo pijących alkohol wykazano poważne niedobory takich pierwiastków, jak: wapń, magnez, żelazo oraz cynk.

 


Alkohol poważnie upośledza przyswajanie witam oraz minerałów, jak równie powoduje zaburzenia  gospodarki elektrolitowej. Ma to ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, który pozbawiony energii, białka i węglowodanów zaczyna obumierać. Jedyną metodą na skuteczną walkę z nałogiem jest leczenie. Dobre rokowania daje farmakoterapia oparta na zastosowaniu leku Naltrexone. Pozwala on cieszyć się komfortem życia, bez ryzyka powrotu do nałogowego spożywania alkoholu.

Zmień to. Działaj. Zadzwoń- pomogę Ci!