W jaki sposób organizm kobiety reaguje na alkohol

W wielu badaniach porusza się kwestię, w jaki sposób organizm kobiety reaguje na alkohol. Zdaniem naukowców kobiety są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu niż mężczyźni. Gwałtowna reakcja zachodzi, nawet po wypiciu mniejszych ilości substancji wyskokowych. Kobiety są w takim samym stopniu narażone na uzależnienie od alkoholu, co mężczyźni, ale mogą one mieć dużo większe trudności z porzuceniem nałogu. Według badaczy kobiety, wywodzące się z wielu różnych kultur, zaczynają spożywać alkohol z tych samych powodów - aby uczcić wyjątkową okazję, pomóc przełamać wrodzoną nieśmiałość lub po prostu zrelaksować się w gronie rodziny i przyjaciół. Początkowo są to niewielkie ilości napojów wyskokowych, ale z czasem granica, pomiędzy kontrolowanym spożyciem a upijaniem się, zaczyna być coraz bardziej płynna. Ma to swoje uwarunkowanie w budowie anatomicznej, cechach fizycznych, cechach osobowościowych danej kobiety i jej indywidualnym podejściu do konsumpcji alkoholu. Uważa się, że kobiety gorzej reagują na napoje wyskokowe, ponieważ ich organizm zawiera znacznie więcej tkanki tłuszczowej, niż w przypadku mężczyzn. Ponadto, kobiety mają dużo niższy poziom enzymów - dehydrogenazy alkoholowej i dehydrogenazy aldehydowej, które metabolizują (rozkładają) alkohol w żołądku i w wątrobie. W rezultacie kobiety wchłaniają znacznie więcej alkoholu do swojego krwioobiegu niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Kobiety gorzej metabolizują alkohol, ponieważ przez cały miesiąc poddawane są działaniom wielu hormonów – w tym estrogenów, która obniżają szybkość rozkładania alkoholu we krwi.

 

W JAKI SPOSÓB ORGANIZM KOBIETY REAGUJE NA ALKOHOL – WYNIKI BADAŃ SĄ ZASKAKUJĄCE

 


Zdaniem amerykańskich naukowców, kobiety, które spożywają ponad 7 porcji napojów wyskokowych w ciągu całego tygodnia, są bardziej narażone na spowodowanie wypadków samochodowych oraz mają większe skłonności do popełniania samobójstw. Z najnowszych badań, opublikowanych przez WHO, wynika, że kobiety, które często nadużywają alkoholu lub są od niego uzależnione,  narażają się na wystąpienie następujących schorzeń:


  • alkoholowej choroby wątroby,
  • zapalenia wątroby,
  • marskości wątroby, uszkodzenia mózgu – zaburzenia funkcji mózgu i zmniejszenia jego rozmiaru,
  • raka piersi - każde dodatkowe 10 gramów alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania o 10%,
  • osteoporozy,
  • przedwczesnej menopauzy,
  • niepłodności,
  • licznych poronień,
  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • choroby serca i zaburzeń funkcjonowania układu krążenia.


 

Według sondażu z 2009 roku, około 47% kobiet, w wieku 20 lat, spożywa regularnie alkohol, z czego 1/4 z nich notorycznie się upija. Około 50% kobiet przyznało w badaniach sondażowych, że najkrótszy okres czasu, jaki potrafią one spędzić w całkowitej abstynencji, wynosi jedynie 30 dni. Analizując dane,  pochodzące z anonimowej ankiety, przeprowadzonej wśród prawie 18. 000 studentów w USA, 1 na 3 studentki przyznała, że w ciągu 365 dni aż kilkadziesiąt razy znajdowała się w stanie głębokiego upojenia alkoholowego. Co więcej, kobiety stanowią ponad 48% wszystkich studentów, którzy nadużywają alkoholu. Tendencje te są niepokojące, biorąc pod uwagę, że upijanie się, nie tylko niesie ze sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, ale i zwiększa ryzyko niechcianej i nieplanowanej ciąży.

W przypadku kobiet istnieje bardzo cienka granica pomiędzy dopuszczalnym a nadmiernym spożywaniem napojów wyskokowych. Metodą na pozbycie się nałogu jest farmakoterapia oparta na leku o nazwie Naltrexone. Pomaga on wrócić do dawnej aktywności zawodowej i społecznej, jak również uwalnia od problemu nieustannej chęci konsumowania napojów wysokoprocentowych.

Zmień to. Działaj. Zadzwoń- pomogę Ci!