Spożywanie alkoholu przez diabetyków

Dopuszczalne spożycie alkoholu

Dla diabetyków z chorobą pod kontrolą bezpieczne, dopuszczalne spożycie alkoholu to mniej niż 20 g na dobę dla kobiet i mniej niż 30 g na dobę dla mężczyzn. To dawki czystego alkoholu etylowego. Przeliczając na drinki, to około dwa typowe drinki dla kobiet i trzy dla mężczyzn. 

 

Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu

Nie wszyscy diabetycy mogą sobie pozwolić na drinka czy dwa od czasu do czasu. Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu u chorych z cukrzycą występują w przypadkach:

  • Niewyrównanej i niekontrolowanej cukrzycy
  • Jednoczesnego zapalenia trzustki
  • Niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego
  • Występowania neuropatii, nefropatii, retinopatii w zawansowanym stopniu
  • Występowania dyslipidemii, a zwłaszcza hipertriglicerydemii.

 

Alkohol a wartość glikemii i stężenie glukozy

Alkohol wpływa na wartość glikemii u chorych na cukrzycę typu 1 – zawsze, niezależnie od spożywanej ilości. Jeśli natomiast diabetyk spożywa alkohol w umiarkowanych ilościach, to jego wpływ na stężenie glukozy we krwi będzie nieznaczny. Natomiast spożywanie dużej ilości alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż może spowodować hiperglikemię lub hipoglikemii. To, jak mocno napoje wyskokowe wpłyną na współczynnik glikemii zależy od ilości spożytego alkoholu oraz węglowodanów w drinku. Dlatego, jeśli już diabetyk chcą spożywać alkohol, powinni sprawdzić skład drinka, by móc odpowiednio zmodyfikować dawkę insuliny i zapobiec szkodliwym skutkom napicia się nawet niewielkiej ilości alkoholu.

 

Wpływ napojów alkoholowych na cukrzycę

Wyróżnia się napoje alkoholowe z małą ilością węglowodanów w składzie oraz takie, które mają dużo węglowodanów. Do pierwszej grupy należą m.in. większość win, wódki i inne alkohole wysokoprocentowe, w drugiej zaś są piwa, słodkie likiery, cydr, a także tequila i białe, słodkie wino. Napoje alkoholowe ze śladową ilością węglowodanów powodują opóźniony stan niedocukrzenia, pojawiający się zazwyczaj około godzinę po spożyciu. Alkohol etylowy hamuje glukoneogenezę, zwłaszcza gdy spożywa się go na czczo. Ponieważ glukoza przestaje być uwalniania z wątroby – narządu trawiącego alkohol w pierwszej kolejności, to dochodzi do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Może pojawić się hipoglikemia, szczególnie typowa w nocy. Jeśli zatem diabetyk spożywa napoje alkoholowe z małą ilością węglowodanów przed snem, to naraża się na hipoglikemię nocną lub następnego dnia. Należy zmniejszyć dawkę insuliny lub spożyć węglowodany w dodatkowej porcji, by zapobiec niedocukrzeniu. Po spożyciu napojów słodkich alkoholowych czy piw, które mają dużo węglowodanów, także dochodzi do hipoglikemii. Im więcej cukrów prostych w organizmie, tym szybsze ich wchłanianie do krwi, a rezultacie następuje po posiłku hipoglikemia. Nie zaleca się w ogóle by diabetycy spożywali takie słodkie napoje wyskokowe. Po spożyciu alkoholu z wysoką ilością węglowodanów, trzeba indywidualnie ustalić dawkę insuliny.

 

 

Zapobieganie niedocukrzeniu po spożyciu alkoholu


Jak zapobiec niedocukrzeniu po spożyciu alkoholu, gdy cierpi się na cukrzycę? Należy przede wszystkim pić z umiarem, nigdy na czczo, przed spożyciem alkoholu zjeść posiłek z węglowodanami złożonymi, tłuszczem, białkiem, co pozwoli na utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi na dłużej, pić drinka powoli oraz często sprawdzać stężenie glukozy we krwi. Koniecznie trzeba sprawdzić stężenie glukozy przed snem, a jeśli będzie mniejsze niż zazwyczaj, to należy dostarczyć organizmowi małej, dodatkowej porcji węglowodanów. Później także około 3 należy sprawdzić poziom glukozy we krwi, by potwierdzić, że nie doszło do wystąpienia nocnej hipoglikemii. Następnego dnia należy spożywać normalnie posiłki, dostarczać dawki insuliny oraz kontrolować stężenie glukozy.Jak zapobiec niedocukrzeniu po spożyciu alkoholu, gdy cierpi się na cukrzycę? Należy przede wszystkim pić z umiarem, nigdy na czczo, przed spożyciem alkoholu zjeść posiłek z węglowodanami złożonymi, tłuszczem, białkiem, co pozwoli na utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi na dłużej, pić drinka powoli oraz często sprawdzać stężenie glukozy we krwi. Koniecznie trzeba sprawdzić stężenie glukozy przed snem, a jeśli będzie mniejsze niż zazwyczaj, to należy dostarczyć organizmowi małej, dodatkowej porcji węglowodanów. Później także około 3 należy sprawdzić poziom glukozy we krwi, by potwierdzić, że nie doszło do wystąpienia nocnej hipoglikemii. Następnego dnia należy spożywać normalnie posiłki, dostarczać dawki insuliny oraz kontrolować stężenie glukozy. Już jeden drink może wywołać w organizmie diabetyka spore spustoszenie i wymaga wytężonej kontroli poziomu glukozy we krwi. Nadmierne spożywanie alkoholu u chorych na cukrzycę stanowić może śmiertelne zagrożenie. Diabetycy zdecydowanie powinni odstawić alkohol, by nie ryzykować. Masz problemy z piciem? Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się na odtruwanie – Lublin ma klinikę ze specjalistami, którzy stosując leczenie Naltrexone osiągają skuteczne rezultaty.

Zmień to. Działaj. Zadzwoń- pomogę Ci!