Alkoholowa Choroba Wątroby – rozpoznanie, objawy, leczenie

Alkohol jest przyczyną 4% zgonów kobiet na świecie oraz 7,6% zgonów mężczyzn poprzez wywoływanie ponad 200 chorób oraz różnego rodzaju urazów. Wśród chorób związanych z nadużywaniem alkoholu najczęściej występują przypadłości sercowe czy naczyniowe oraz choroby układu pokarmowego, w tym te związane z wątrobą. Do głównych chorób wątroby należą marskość, rak wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby oraz alkoholowa choroba wątroby, w skrócie ALD.

 

Czynniki ryzyka w alkoholowej chorobie wątroby

Liczne badania próbowały znaleźć odpowiedzieć na pytanie, jaki jest poziom spożycia alkoholu, który nie powoduje poważnych uszkodzeń wątroby. Okazuje się, że ta dawka nie jest stała, ale zależna od płci, a także czynników ryzyka. Warto mieć przy tym świadomość, że spożywanie 100 g etanolu dziennie prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania na marskość wątroby aż 26 razy. Duży wpływ na wystąpienia uszkodzenia wątroby mają czynniki środowiskowe i genetyczne, na co wskazuje fakt, że tylko w od 10% do 35% przypadkach przewlekłego nadużywania alkoholu stwierdza się mocne uszkodzenie wątroby.

Czynnikami ryzyka znacząco zwiększającym możliwość wystąpienia chorób wątroby przy spożywaniu nadmiernie alkoholu są:



  • Palenie papierosów
  • Picie alkoholu poza posiłkami
  • Płeć żeńska
  • Otyłość
  • Cukrzyca
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Jednoczesne zakażanie HCV.


 

Rozpoznanie alkoholowej choroby wątroby

Rozpoznanie ALD nie jest na początku proste, bo nie daje wielu objawów. Stosowanie rozpoznania lekarskiego nie przynosi często rezultatów, gdyż pacjenci wstydzą się przyznać do nadużywania alkoholu i zaniżają ilość spożywanego alkoholu oraz częstość jego przyjmowania. Najlepsze rezultaty w kwestii wstępnego rozpoznania daje metoda AUDIT, która opiera się na zadaniu 10 pytań, z czego trzy dotyczą regularności spożywania alkoholu oraz ilości alkoholu spożywanego, następne trzy oceny stopnia uzależnienia od alkoholu, a ostatnie trzy problemów zdrowotnych związanych z nadużywaniem alkoholu. Punktacja wynosi maksymalnie 40 punków, przy uzyskaniu ponad 8 uznaje się picie za ryzykowne dla zdrowia, a ponad 20 punktów wskazuje na uzależnienie od alkoholu.Aby stwierdzić chorobę wątrobową lekarz może zlecić badania laboratoryjne oraz USG jamy brzusznej, przy czym enzymy wątrobowe mogą być aktywne nawet w zaawansowanym stadium ALD. Szczególnie, gdy pacjent ma za sobą okres abstynencji. Jeśli badania są niespójne, zleca się biopsję. Objawy ALD Ponieważ ALD nie daje początkowo objawów, to rozpoznanie często następuje bardzo późno, po wielu latach uzależnienia alkoholowego. Najważniejsze by do diagnozy doszło zanim zmiany w wątrobie okażą się nieodwracalne.

 

Wyróżnia się objawy ALD takie jak:

  • obustronny obrzęk ślinianek,
  • niedożywienie,
  • pajączki naczyniowe,
  • przykurcz Dupuytrena,
  • ginekomastia,
  • czasem nudności,
  • na początku choroby także utrata łaknienia. 

 

Przeszczepienie wątroby przy ALD

Kwalifikacja do przeszczepu wątroby przy ALD nie jest prosta, bo wpływ na decyzję mają też inne choroby, jak np. zapalenie trzustki, miopatia, otępienie alkoholowe, niewydolność nerek, miażdżyca, niedożywienie, zaburzenia osobowości, które są bardzo częste dla alkoholików.  Proces kwalifikacji do przeszczepu obejmuje także ocenę psychologiczną i społeczną pacjenta. Zazwyczaj warunkiem jest utrzymanie co najmniej półrocznej abstynencji przed operacją. W przypadku jednak ostrej niewydolności wątroby, można odejść od tej zasady. Z racji wysokich wymagań i skomplikowanej oceny dotyczącej kwalifikacji pacjenta przez zespół wielu specjalistów, przeszczepy wątroby nie są częste. W Polsce stosuje się w celu pomocy w utrzymaniu abstynencji wszywki podskórne – Naltrexone. Lublin oferuje klinikę zajmującą się tego typu leczeniem alkoholizmu. Warto je podjąć zanim zmiany wątrobowe okażą się nieodwracalne i jedynym ratunkiem będzie przeszczep wątroby, do którego mało który chory jest kwalifikowany. Daj sobie pomóc – zadzwoń i zapytaj o wszywkę podskórną.

Zmień to. Działaj. Zadzwoń- pomogę Ci!